Projevy obtíží

02.03.2015 16:51

Křeče patří k častějším příznakům roztroušené sklerózy (RS) a mají různorodou podobu - od pocitů pouhé svalové ztuhlosti až po vůlí neovlivnitelné svalové kontrakce. Lékaři nepoužívají slovo křeče, odborným jazykem hovoří o spasticitě, která může mít několik stupňů - od té mírné, která se projevuje v podstatě jen zvýšeným svalovým napětím, až po silné křeče spojené s výraznou bolestí, kterou je zapotřebí tlumit léky. I když se spasticita může projevit kdekoliv na těle, nejčastěji ji pacienti s RS zaznamenávají v nohách. Křeče mohou být zhoršené při infekci, náhlém pohybu, změnách polohy, v extrémně teplém nebo vlhkém prostředí, a dokonce je může vyvolávat i příliš těsné oblečení.
Pokud se spasticita ponechá neléčená, může to vést k závažným komplikacím ("zamrzlé", znehybněné klouby, případně otlaky). Vzhledem k tomu, že tyto komplikace fungují současně jako spouštěč dalších spasmů, mohou vést neléčené křeče ke zhoršení těchto projevů.

Léčba se zaměřuje na uvolnění svalového napětí - a může být jak ve formě podávání léků, tak třeba i ve formě fyzioterapie nebo pracovní terapie, které pacientovi zajistí pravidelný pohyb.

Zpět