Přeléčení ataky

26.04.2014 13:52

Akutní vzplanutí zánětu (ataku) je zapotřebí co nejrychleji potlačit, aby zánět nestihl napáchat rozsáhlé (a mnohdy nevratné) změny v centrálním nervovém systému. K tomu používají neurologové na celém světě nejčastěji lék Solu-Medrol, který se standardně podává v infuzích. Při předepisování Solu-Medrolu musí neurologové věnovat zvláštní pozornost dětem, diabetikům, pacientům s vysokým krevním tlakem a lidem s psychiatrickým onemocněním v anamnéze. Většina RS center podává tyto infuze ambulantně, přičemž pacientům se v době ataky vždy doporučuje klidový režim, omezit solení jídla a konzumaci slaných pochutin vůbec.

A protože jde o vysoké dávky kortikoidů, užívají pacienti po dobu podávání Solu-Medrolu ke zmírnění jeho vedlejších účinků nalačno některé z těchto tablet (určených k ochraně žaludeční stěny před poškozením): Apo-Ome, Helicid, Loseprazol, Omeprazol, nebo i Ranisan.

Dalším nežádoucím účinkem je to, že kortikoidy mají schopnost také zadržovat vodu v organismu, což se může projevit např. tím, že se pacientům výrazně zakulatí obličej (říká se tomu měsíčkový obličej). Ke zmírnění tohoto vedlejšího efektu lékaři při podávání Solu-Medrolu standardně předepisují pacientům tablety Kalium Chloratum.

Protože u některých lidí mohou vysoké dávky kortikoidů vyvolat i zvýšenou chuť na sladké, doporučuje se, aby si to pacienti hlídali (pokud ovšem nechtějí zvýšit svou hmotnost). Určitě se vyplatí omezit konzumaci sladkostí nebo je nahradit něčím méně kalorickým - osvědčila se například čerstvá mrkev.

Podle konkrétního pacienta se při atace standardně podává 3-5g Solu-Medrolu během 3-5 dní. Podle snášenlivosti tedy může mít konkrétní pacient v jedné infuzi 250-1000mg Solu-Medrolu - záleží na tom, jakou dávku a v kolika infuzích má dostat.

 

Zpět