Pegylovaný interferon β-1a - další injekční lék na RS

24.07.2014 14:14

Evropská komise vyhověla doporučení Výboru pro humánní léčiva (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) a schválila v červenci 2014 k používání lék Plegridy, což je pegylovaný interferon β-1a, tedy interferon s prodlouženým účinkem, a to pro distribuci v 28 evropských zemích. Následně FDA schválila tento nový lék  také pro americký trh.

Injekční lék Plegridy je určený dospělým pacientům s RR-RS, kteří si pegylovaný interferon β-1a budou aplikovat injekčně 1x za 14 dní, a to podkožně s pomocí speciálního aplikátoru.

Více informací o tomto novém léku najdete v rubrice: Dlouhodobá léčba, kapitola: LÉKY PŘED SCHVÁLENÍM V ČR, subkapitola: Plegridy, článek: Krok k registraci (z 27. 5. 2014).

V České republice bude možné tento nově schválený lék předepisovat pacientům ve specializovaných RS centrech až poté, co ho zaregistruje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který následně stanoví také výši úhrady ze zdravotního pojištění (tedy kolik za Plegridy zaplatí pojištovna a jaký doplatek by případně platil sám pacient). Tento proces trvá v ČR obvykle několik měsíců.

Zpět