Žena vyvinula PML, i když JCV test byl negativní

18.01.2016 16:24

Ani to, že test na přítomnost JC viru v organismu je negativní, neznamená, že by pacient se silně potlačeným imunitním systémem nemohl vyvinout závažnou infekci mozku zvanou progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML), kterou zmíněný virus vyvolává. PML často končívá úmrtím pacienta, případně jeho těžkým postižením.
Neurologové z USA zveřejnili v těchto dnech v odborném tisku případ 70leté pacientky s roztroušenou sklerózou (uživatelka Tysabri), která měla JCV test negativní a první příznaky PML se u ní projevily pouhých 14 po tomto negativním testu. Podrobnosti o případu najdete zde.
Neurologové v minulosti zaznamenali jiné dva RS pacienty užívající lék druhé volby Tysabri, kteří měli test na přítomnost JC viru také negativní a přesto i oni tuto závažnou infekci mozku vyvinuli. Ovšem jim byly testy prováděny 8, respektive 9 měsíců před tím, než se u nich první příznaky PML objevily. V jejich případě je tedy možné, že během několika měsíců mezi provedením testu a prvními příznaky PML se jim JC virus mohl dostat do těla, kde zmutoval a poté vyvolal závažnou infekci mozku. Ale v případě jen 14denního časového odstupu mezi testem a prvními příznaky PML je něco takového u výše zmíněné seniorky téměř jistě vyloučeno. Neurologové proto nyní nabádají své kolegy léčící pacienty s RS k větší obezřetnosti, neboť zhruba 3 % provedených testů na přítomnost JC viru v organismu bývají "falešně negativní".

Zpět