Chůze

02.07.2014 15:29

Poruchy chůze se vyskytují zhruba u 85-90 % pacientů* s roztroušenou sklerózou a jsou zřejmě nejvíce viditelným symptomem. Možná právě proto se asi každému laikovi objeví před očima invalidní vozík nebo berle, jakmile se někde mluví o RS.

Při problémech s pohyblivostí používají pacienti různé pomůcky. Zpočátku jim postačí jen hůl, která jim pomáhá především udržet stabilitu. Hůl je pro pacienta výhodou i proto, že pro laiky může být signálem, že potkali nemocného člověka a nikoliv opilce, který se za bílého dne motá kvůli požití nadměrného množství alkoholu.

Při větších problémech s pohyblivostí se pacienti neobejdou bez berlí, které jim dají pocit větší jistoty. Odborníci z řad rehabilitačních lékařů i ortopedů přitom zcela jednoznačně varují před dlouhodobým používáním pouze jedné berle, protože to vede k jednostrannému přetěžování svalového i kosterního aparátu a k vadnému držení těla, jež se může po čase projevit i bolestmi. Proto odborníci doporučují používat při chůzi zásadně dvě berle.

Další zdravotní pomůckou, která je vhodná při problémech s chůzí, je tzv. chodítko, což je jakási čtyřnohá stolička s kolečky dole, o kterou se pacient opírá při chůzi.

I přes nesporné pokroky v medicíně se však někteří pacienti s roztroušenou sklerózou nakonec neobejdou bez invalidního vozíku. V domácím prostředí se ještě jakž takž pohybují po svých - přidržujíce se okolních stěn a případně i madel na stěnách umístěných, ale při cestách ven už by delší chůzi nezvládli, a tak se přesunují do cílového místa na kolečkovém křesle. V tuto chvíli mají pacienti se sníženou mobilitou dvě možnosti - ti zdatnější používají mechanický vozík, jehož kola pohánějí vlastníma rukama (cyklistické rukavice s ustřizenými prsty jsou výhodou!), a ti méně zdatní (anebo cestující na delší vzdálenost) si koupí elektrický invalidní vozík ovládaný prostřednictvím řídícího panelu umístěného na madle sedačky. Mnoha pacientům se osvědčila i vozítka se sportovnějším vzhledem, která mají řízení podobné klasickým vozidlům, tedy s volantem nebo řídítky - existují v provedení trojkolka (menší a v zatáčkách méně stabilní) a čtyřkolka, přičemž uživatel by měl při výběru rozhodovat především podle toho, KDE vlastně chce takové vozítko používat (s některými se do obchodů prostě nevejde).

* Zwibel, Contribution of impaired mobility and general symptoms to the burden of multiple sclerosis, Adv Ther., 2009Zpět