Kniha návštěv

Datum 30.06.2020

Vložil Pavlína

Titulek Aubagio

Odpovědět

Dobrý den.Mám RS 16let Avonex,Avopen a ted 1,5 roku Aubagio.Vlasy mi nepadaly ale mam stále průjem.A už je to otravné.Probiotika všechny možné vyzkoušene ale nezabírají.Můžete mi nějak poradit co stím?K injekcím se vrátit nechci za 16let jsem rozpíchaná.Děkuji moc za odpověď.Pavlína

Datum 01.07.2020

Vložil Roztrouš.cz

Titulek Re: Aubagio

Odpovědět

Dobrý den,
pokud Vaše obtíže (průjem) přetrvávají ještě 1,5 roku po zahájení léčby Aubagio, není to opravdu normální. S ničím takovým jsme se dosud nesetkali osobně, ani v ústním podání.
Na Vašem místě bychom problém konzultovali v první řadě s neurologem, který Vám lék Aubagio předepsal. Jistě má zkušenosti s dalšími pacienty na této léčbě a ví, co jim pomáhá eliminovat případné nežádoucí účinky léčby.
Pokud jde o teoretické informace stran tohoto problému, našli jsme publikovanou studii z roku 2018, v níž její autoři doporučují provést v takovém případě laktózový toleranční test. Jednou z možností, která by mohla uvedené obtíže vysvětlovat, je totiž nově vzniklá nesnášenlivost laktózy.
Ostatně i Vy sama můžete již nyní zkusit vyřadit cca na dva týdny ze své stravy veškeré mléčné výrobky (i potraviny se stopami mléka), abyste viděla, jaký to má na Vaše obtíže efekt. Pokud by se zmírnily, bude na místě uvažovat o změně léčby, protože Aubagio obsahuje laktózu, tudíž není vhodné pro pacienty s poruchou vstřebávání mléka.
A pokud efekt uvedeného opatření nebyl žádný, je třeba pátrat ve spolupráci s neurologem, předepisujícím Aubagio, jinde.
Držíme Vám palce!
Tým Roztrouš

Datum 05.05.2020

Vložil Jitka

Titulek Rebif 44 nebo aubagio

Odpovědět

Dobry den lecim se jeden rok rebif44 a vzhledem k castym chripkovym stavum mi bylo v rs centru navrhnut prechod na aubagio.Radeji bych volila jiny lek vzhledem k padani vlasu
Co byste mi prosim doporucili misto rebif 44 Je mi 53 roku dekuji

Datum 12.05.2020

Vložil Roztrous.cz

Titulek Re: Rebif 44 nebo aubagio

Odpovědět

Dobrý den,
vzhledem k nabídce soudíme, že jste stále ještě pacientkou s málo pokročilým onemocněním, a tudíž je pro Vás nejvhodnější některý z léků první volby. Zkuste se svého neurologa v RS centru zeptat na jeho názor na injekční lék Copaxone, u kterého chřipkové stavy nebývají. Říká se sice, že je "slabší" než interferony, ale v klinických studiích mají všechny léky první volby srovnatelnou účinnost. Záleží tedy na praktických zkušenostech Vašeho ošetřujícího lékaře, protože obvykle se přechází z Copaxone na Rebif, a nikoliv obráceně.
Pokud jde o padání vlasů při užívání léku Aubagio, zaznamenali jsme opakovaně mezi pacienty, že je to jen dočasný jev v prvních několika týdnech léčby, později tento vedlejší účinek léku Aubagio vymizí. Také jsme si povšimli, že zejména pacientky si při vypadávání vlasů velmi pochvalují švýcarskou kosmetickou řadu Revalid (až už ve formě šamponů nebo tobolek k polykání).
Držíme Vám palce!
Tým Roztrouš

Datum 30.03.2020

Vložil Vlastimil

Titulek Copaxone 40mg

Odpovědět

Dobrý den. Prosím o radu. Mám Copaxone 40 mg asi měsíc a a při vpichnuti do stehna mě začne jakoby v noze skubat. Už se to stalo 2x Jinde je to v pořádku. Trvá to pár minut. Je to normální? Že bych narušil nějaký nerv? Je pravda, že na nohách nemám moc tuku.
Děkuji za odpověď