Kniha návštěv

Datum 22.10.2019

Vložil Petr

Titulek Vhodný lék

Odpovědět

Dobrý den,nově mi byla diagnostikovana RS.Mám dotaz ohledně vhodného přípravku na léčbu. Byly mi nabídnuty 4 druhy přípravku a mám si vše prostudovat a rozhodnout se . Byl mi nabidnut Rebif44, Betaferon,Avonex a dále pak copaxone 20,Aubagio. Je mi 40 let a mám dosti aktivní život hodně sportuji. Prosím o radu který z těchto léků si vybrat a který je z nich nejúčinnější a u kterého jsou co nejmenší vedlejší účinky. Děkuji moc za radu

Datum 27.10.2019

Vložil Roztrous.cz

Titulek Re: Vhodný lék

Odpovědět

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste čerstvě diagnostikován, nabídli Vám lékaři na výběr (v souladu se zásadou "primum non nocere") léky, které mají nejméně závažné vedlejší účinky. A také mají srovnatelný efekt. Určitě nelze říci, že některý z uvedených léků je více účinný než ty ostatní.
Na Vašem místě bychom se rozhodovali podle způsobu podání a podle toho, jak moc/málo Vás bude užívání léku obtěžovat/omezovat ve Vašich běžných aktivitách.
Téměř všechny uvedené léky jsou injekční (s výjimkou léku Aubagio, který je tabletkový). Nemusíte se injekcí bát, lék se aplikuje v předplněných injekcích buď pod kůži nebo do svalu, NIKDY ne přímo do žíly. I když tomu možná teď nebudete věřit, zvládnete aplikaci injekcí úplně sám - sestřičky Vás zaučí a zhruba o měsíc později dostanete automatický aplikátor, který zvládne práci za Vás.
Vzhledem k tomu, že jste dost aktivní a jistě chodíte do práce, na Vašem místě bychom zvolili lék Copaxone 20 mg - tedy nikoliv Copaxone 40 mg, který se podává jen obden, sáhli bychom po původní verzi tohoto léku, který se injekčně aplikuje KAŽDÝ DEN. Na rozdíl od ostatních léků nejsou u tohoto 20 mg léku vedlejší účinky v podobě chřipkových příznaků (Avonex, Betaferon, Extavia, Rebif,) ani dočasné vypadávání vlasů (Aubagio) apod.
Jistě namítnete, že četnost podání léku není ideální, ale věřte tomu, že někteří z nás do tohoto léku nešli právě proto, ale teď - PO LETECH ZKUŠENOSTÍ - říkají shodně: kdybychom stáli znovu na začátku, rozhodně bychom si vybrali Copaxone 20 mg, i když se ta injekce musí aplikovat každý den!
Možná Vám při volbě léku pomůže i náš článek: https://www.roztrous.cz/news/leky-prvni-volby/ .
Držíme Vám palce, abyste se rozhodl správně a aby Vám léčba "sedla".
Tým Roztrouš

Datum 25.09.2019

Vložil Věra

Titulek Vlasy

Odpovědět

Dobrý den,
mám od jara nově diagnostikovanou RS a jako vhodný lék mi byl schválen Rebif 44, který aplikuji třetí měsíc. Můj dotaz se týká ztráty vlasů, momentálně pozoruji jak se mi culík ztenčil na poloviční objem a kartáč na vlasy je každý den plný. Mohu se zeptat, zda by to mohl být nežádoucí účinek výše uvedeného léku a nebo je to součást RS. Popřípadě čím mohu podpořit růst nových vlasů a zastavit vypadávání stávajících. Možná tento dotaz zní hloupě, všechny ostatní problémy jsem řešila s lékaři v RS centru, tak doufám, že nevadí takovýto dotaz. Moc děkuji za odpověď Věra

Datum 05.10.2019

Vložil Roztrouš.cz

Titulek Re: Vlasy

Odpovědět

Dobrý den, vyzkoušejte volně prodejné léčivo Revalid. Mnoho pacientů s RS si tento preparát pochvaluje. Pokud by nepomohlo, vyhledejte kožního lékaře, aby případně vyloučil možnou alopecii. Tu byste musela řešit užíváním léků na lékařský předpis. Ale nemyslíme si, že by to byl Váš případ.
Mějte se pěkně.
Tým Roztrouš

Datum 15.10.2019

Vložil Lussy

Titulek Re: Re: Vlasy

Odpovědět

Mně hodně pomohl lék Methioninum 0,5g,protože po cytostostatikách mi velmi vždy padaly vlasy.Lék mi předepsala na mou žádost lékařka,doplatek 950 Kč,ALE stojí to za to. Vřele doporučuji.L.