Kniha návštěv

Datum 15.01.2020

Vložil VLASTIMIL

Titulek Aubagio 14 mg

Odpovědět

Dobrý den, prosím o velikou radu . Mám RS už od roku 2014 a aubagio beru od roku 2018 a bez problémů. Trošku ty vlasy vypadali, ale to je maličkost, když člověk ví, co je to za nemoc. Chtěli by jsme s přítelkyní založit rodinu, můžu brát prášky pořád dál? Přítelkyně je v pořádku. Děkuji všem za radu

Datum 18.01.2020

Vložil Roztrouš

Titulek Re: Aubagio 14 mg

Odpovědět

Dobrý den,
tuto otázku, prosím, položte svému neurologovi ve specializovaném RS centru. Poznatky spojené s užíváním konkrétních léků se totiž neustále rozšiřují a my Vám zde můžeme poskytnout jen kusé údaje. Například tým složený z francouzských, německých a amerických výzkumníků prezentoval v září 2019 na respektované vědecké konferenci pro lékaře-specialisty na RS výsledky své studie, při níž analyzovali dopady užívání teriflunomidu (Aubagio) na plod RS pacientů-mužů, kteří počali dítě se svou zdravou partnerkou.
Na základě zjištění v reálné praxi doporučují RS pacientům-mužům užívajícím Aubagio, kteří chtějí počít dítě, aby tento lék nejprve vysadili a následně prošli zvláštní terapií vedoucí k urychlenému odstranění účinné látky z organismu. Jedině tak lze minimalizovat riziko nežádoucích dopadů tohoto léku (jehož stopy jsou detekovatelné ve spermatu) na plod.
Výše zmíněná vědecká studie přinesla tato zjištění: Z 88 těhotenství skončilo 77 % narozením dítěte (z toho byly 2 případy poškození plodu), v cca 6 % případů se dítě narodilo mrtvé, 12,5 % těhotenství skončilo spontánním potratem a cca 4 % žen muselo podstoupit potrat z medicínských důvodů.
Doufáme, že jako zodpovědný pacient budete svůj záměr počít dítě konzultovat s neurology ve specializovaném RS centru a společně najdete cestu, jak přivést na svět zdravého potomka.
Přejeme Vám hodně štěstí!
Tým Roztrouš

Datum 22.10.2019

Vložil Petr

Titulek Vhodný lék

Odpovědět

Dobrý den,nově mi byla diagnostikovana RS.Mám dotaz ohledně vhodného přípravku na léčbu. Byly mi nabídnuty 4 druhy přípravku a mám si vše prostudovat a rozhodnout se . Byl mi nabidnut Rebif44, Betaferon,Avonex a dále pak copaxone 20,Aubagio. Je mi 40 let a mám dosti aktivní život hodně sportuji. Prosím o radu který z těchto léků si vybrat a který je z nich nejúčinnější a u kterého jsou co nejmenší vedlejší účinky. Děkuji moc za radu

Datum 27.10.2019

Vložil Roztrous.cz

Titulek Re: Vhodný lék

Odpovědět

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste čerstvě diagnostikován, nabídli Vám lékaři na výběr (v souladu se zásadou "primum non nocere") léky, které mají nejméně závažné vedlejší účinky. A také mají srovnatelný efekt. Určitě nelze říci, že některý z uvedených léků je více účinný než ty ostatní.
Na Vašem místě bychom se rozhodovali podle způsobu podání a podle toho, jak moc/málo Vás bude užívání léku obtěžovat/omezovat ve Vašich běžných aktivitách.
Téměř všechny uvedené léky jsou injekční (s výjimkou léku Aubagio, který je tabletkový). Nemusíte se injekcí bát, lék se aplikuje v předplněných injekcích buď pod kůži nebo do svalu, NIKDY ne přímo do žíly. I když tomu možná teď nebudete věřit, zvládnete aplikaci injekcí úplně sám - sestřičky Vás zaučí a zhruba o měsíc později dostanete automatický aplikátor, který zvládne práci za Vás.
Vzhledem k tomu, že jste dost aktivní a jistě chodíte do práce, na Vašem místě bychom zvolili lék Copaxone 20 mg - tedy nikoliv Copaxone 40 mg, který se podává jen obden, sáhli bychom po původní verzi tohoto léku, který se injekčně aplikuje KAŽDÝ DEN. Na rozdíl od ostatních léků nejsou u tohoto 20 mg léku vedlejší účinky v podobě chřipkových příznaků (Avonex, Betaferon, Extavia, Rebif,) ani dočasné vypadávání vlasů (Aubagio) apod.
Jistě namítnete, že četnost podání léku není ideální, ale věřte tomu, že někteří z nás do tohoto léku nešli právě proto, ale teď - PO LETECH ZKUŠENOSTÍ - říkají shodně: kdybychom stáli znovu na začátku, rozhodně bychom si vybrali Copaxone 20 mg, i když se ta injekce musí aplikovat každý den!
Možná Vám při volbě léku pomůže i náš článek: https://www.roztrous.cz/news/leky-prvni-volby/ .
Držíme Vám palce, abyste se rozhodl správně a aby Vám léčba "sedla".
Tým Roztrouš

Datum 25.09.2019

Vložil Věra

Titulek Vlasy

Odpovědět

Dobrý den,
mám od jara nově diagnostikovanou RS a jako vhodný lék mi byl schválen Rebif 44, který aplikuji třetí měsíc. Můj dotaz se týká ztráty vlasů, momentálně pozoruji jak se mi culík ztenčil na poloviční objem a kartáč na vlasy je každý den plný. Mohu se zeptat, zda by to mohl být nežádoucí účinek výše uvedeného léku a nebo je to součást RS. Popřípadě čím mohu podpořit růst nových vlasů a zastavit vypadávání stávajících. Možná tento dotaz zní hloupě, všechny ostatní problémy jsem řešila s lékaři v RS centru, tak doufám, že nevadí takovýto dotaz. Moc děkuji za odpověď Věra