Kniha návštěv

Datum 27.10.2019

Vložil Roztrous.cz

Titulek Re: Vhodný lék

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste čerstvě diagnostikován, nabídli Vám lékaři na výběr (v souladu se zásadou "primum non nocere") léky, které mají nejméně závažné vedlejší účinky. A také mají srovnatelný efekt. Určitě nelze říci, že některý z uvedených léků je více účinný než ty ostatní.
Na Vašem místě bychom se rozhodovali podle způsobu podání a podle toho, jak moc/málo Vás bude užívání léku obtěžovat/omezovat ve Vašich běžných aktivitách.
Téměř všechny uvedené léky jsou injekční (s výjimkou léku Aubagio, který je tabletkový). Nemusíte se injekcí bát, lék se aplikuje v předplněných injekcích buď pod kůži nebo do svalu, NIKDY ne přímo do žíly. I když tomu možná teď nebudete věřit, zvládnete aplikaci injekcí úplně sám - sestřičky Vás zaučí a zhruba o měsíc později dostanete automatický aplikátor, který zvládne práci za Vás.
Vzhledem k tomu, že jste dost aktivní a jistě chodíte do práce, na Vašem místě bychom zvolili lék Copaxone 20 mg - tedy nikoliv Copaxone 40 mg, který se podává jen obden, sáhli bychom po původní verzi tohoto léku, který se injekčně aplikuje KAŽDÝ DEN. Na rozdíl od ostatních léků nejsou u tohoto 20 mg léku vedlejší účinky v podobě chřipkových příznaků (Avonex, Betaferon, Extavia, Rebif,) ani dočasné vypadávání vlasů (Aubagio) apod.
Jistě namítnete, že četnost podání léku není ideální, ale věřte tomu, že někteří z nás do tohoto léku nešli právě proto, ale teď - PO LETECH ZKUŠENOSTÍ - říkají shodně: kdybychom stáli znovu na začátku, rozhodně bychom si vybrali Copaxone 20 mg, i když se ta injekce musí aplikovat každý den!
Možná Vám při volbě léku pomůže i náš článek: https://www.roztrous.cz/news/leky-prvni-volby/ .
Držíme Vám palce, abyste se rozhodl správně a aby Vám léčba "sedla".
Tým Roztrouš

Zpět na diskuzi